U Opštoj bolnici u Požarevcu hospitalizovana je žena (46) iz Nabrđa kod koje je identifikovan virus Zapadnog Nila, a koji se prenosi sa komaraca na čoveka. Ona je u dobrom opštem stanju i čeka se potvrda prisustva virusa i u drugom uzorku uzetom od iste osobe, objavljeno je na sajtu grada Požarevca.
Tim povodom, kao i na osnovu informacije o identifikovanju prisustva virusa u jedinkama komaraca na području Nabrđa, Štab za vanredne situacije Grada Požarevca doneo je zaključak o preduzimanju mera na suzbijanju komaraca na teritoriji Grada Požarevca.
Večeras će biti sprovedena dezinsekcija na području Nabrđa, dok će u narednim danima tretman biti izvršen i na području čitave teritorije Grada Požarevca.
Zaraženih komaraca, kao što smo objavili, pored Požarevca ima i u Pančevu i Beogradu, a kako naši dobro upućeni izvori navode, zaraženih krvopija ima i u Velikom Gradištu i Golupcu.
Komarci koji u sebi imaju virus Zapadnog Nila registrovani su još u junu mesecu.
Inače, virus Zapadnog Nila prisutan je u Srbiji od 2012. godine i u 90 odsto slučajeva prolazi bez simptoma i znakova bolesti. Zaraženi komarci isključivo virus prenose na potomke i na čoveka, a prenos virusa između dve osobe nije moguć kontaktom.
Zato Institut „Batut” građanima preporučuje da koriste sprejeve protiv komaraca na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom, nose odeću dugih rukava i nogavica, svetle boje i komotnu, kao i da izbegavaju boravak na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru. Preporuka je i da se koriste zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta, ako je moguće, treba boraviti u klimatizovanim prostorima, izbegavati područja sa velikim brojem insekata, poput šuma i močvara.
Takođe, trebalo bi najmanje jednom nedeljno isprazniti vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki, te ukloniti odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu.
(Tpknews.com/Agencije)