UGROŽENA 3 NASELJA I ZONA PREČNIKA 20 KM: Uzbuna nakon jezivog otkrića nadomak Donjeg Milanovca

Područje u Nacionalnom parku Đerdap u zalivu Oreškovica, nadomak Donjeg Milanovca, proglašen je zaraženim područjem, jer je u njemu potvrđeno prisustvo virusa avijarne influence podtip H5N1.

Foto: Wikimedia Commons

Nakon što je u zalivu Oreškovica, nadomak Donjeg Milanovca, pronađen uginuli labud, za kojeg se u Nacionanoj referentnoj laboratoriji za veterinarsku inspekciju avijarne influence, u Kraljevu, utvrdilo da je bio zaražen patogenim sojem virusa H5N1, područje u poluprečniku od tri kilometra od žarišta proglašeno je zaraženim od avijarne influence kod divljih ptica.

– Meštani sa ovog područja su 8. oktobra obavestili nadležnu službu JP Nacionalni park Đerdap da se u zalivu Oreškovica nalazi uginuli labud. Epizootiološki uviđaj i uzorkovanje leša labuda su po prijavi obavili nadležni veterinarski inspektor i epizootiolog iz Veterinarskog specijalističkog insituta Zaječar i uzorke poslali u Nacionalnu referentnu laboratoriju u Kraljevu – , kaže za RTV Bor Jovana Petrović, iz JP Nacionalni park Đerdap.

Po dobijanju potvrde o prisustvu patogenog soja virusa H5N1, istim Rešenjem Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede od 11. oktobra i područje u poluprečniku od najmanje deset kilometara od žarišta, koje obuhvata naseljena mesta Mosna, Boljetin i Golubinje, proglašeno je ugroženim od ptičijeg gripa.

Trajanje i sprovođenje mera u zaraženom i ugroženom području propisano je Pravilnikom o utvrđivanju mera za rano otkrivanje, dijagnostiku, sprečavanje širenja, suzbijanje i iskorenjivanje zarazne bolesti avijarna influenca.

Uprava za veterinu je istim rešenjem naložila primenu mera predviđenih za zaraženo i ugroženo područje. Propisane mere, između ostalog, obuhvataju popis i zdravstveni nadzor živine na svim gazdinstvima i farmama u okviru ovih područja, kao i određene restriktivne mere u vidu privremene zabrane ili ograničenja prometa živine i ptica, jaja, mesa od živine i proizvoda živinskog porekla.

Avijarna influenca (ptičiji grip) je sa svojim visokopatogenom sojem godinama unazad prisutna u Evropi i svetu sa raznim podtipovima virusa i karakteristikama bolesti, kako kod živine, tako i u divljoj populaciji. Virus ptičjeg gripa najčešće se prenosi preko divljih ptica, od kojih pojedine vrste mogu biti nosioci (rezervoari) bez vidljivih simptoma, naročito u zimskim mesecima, odnosno u periodu intenzivne migracije.

Ova zarazna bolest živine i divljih ptica je naročito eskalirala u poslednjih nekoliko godina. Izazvala je ogromne ekonomske štete, što je bila posledica suzbijanja bolesti i restriktivnih mera u pogledu zabrane i ograničenja prometa živine i ptica, jaja, mesa i proizvoda od živine.

Dodatnu opasnost predstavlja činjenica da je u većini žarišta dijagnostikovan soj virusa podtipa H5N1, koji je zoonoza, pa se može preneti na ljude koji dolaze u kontakt sa obolelom živinom i pticama.

(Tpknews.com/I.M.S.)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker