Agencija za bezbednost saobraćaja, uz podršku opštine Veliko Gradište, održala je danas, u prepunoj sali Skupštine opštine, obuku za pravilnu upotrebu bezbednosnih sedišta za decu, a u završnom delu, roditeljima je svečano podeljeno 65 autosedišta.
Agencija je za učesnike obezbedila 20, a opština još 45 sedišta koja su predstavnici Agencije i predsednik opštine, Dragan Milić, uručili roditeljima koji su prošli kompletnu obuku. Kako je broj učesnika nadmašio očekivani, u opštini su odlučili da svima izađu u susret i nabave još 15 sedišta. Ovim se opština Veliko Gradište plasirala na prvo mesto, među 20 lokalnih samouprava, po broju kupljenih autosedišta. Treba napomenuti i to da je Veliko Gradište za ovaj projekat izabrano zbog dosadašnje saradnje i aktivnosti Saveta za bezbedost u saobraćaju.
“Srećan sam što smo se okupili ovim povodom. Lepo bi bilo da su danas ovde deca. Opština svojim programom nastoji da podrži i pomogne i mladim majkama tako što za svako novorođeno dete isplaćuje po 15, 20 ili 25 hiljada dinara, dok nezaposlene majke dobijaju 50 hiljada. Besplatan je i upis trećeg deteta u vrtić, učenicima koji ispunjavaju uslove obezbeđena je užina u školi i prevoz, a studentima prevoz i stipendije. Ovih dana nagradićemo i učenike koji su osvojili prva mesta na republičkim školskim takmičenjima. Cilj nam je da se rodi što više dece i ako smo to ovim programom postigli, na dobrom smo putu. Želim da deci stvorimo uslove da rastu zdravo i bezbedno.“, rekao je Dragan Milić.
Zamenik predsednika, Slađan Marković, naglasio je da pored osnovnog paketa koji prvaci svake godine dobijaju pri polasku u školu, opština obezbeđuje i “Pažljivka“, udžbenik uz koji se učenici edukuju o bezbednosti učešća u saobraćaju.
Obuka, koja se sastojala od teoretskog i praktičnog dela, naišla je na veliki odziv i pažnju roditelja. Sproveli su je predstavnici Agencije za bezbednost u saobraćaju, Branko Stamatović i Duško Pešić, Marija Končar iz beogradskog Udruženja “Roditelj“, uz prisustvo patronažne službe Doma zdravlja Veliko Gradište i saobraćajnog inspektora Opštinske uprave i člana Saveta za bezbednost u saobraćaju, Zlatka Milenkovića.
Roditeljima su tokom obuke predstavljeni poražavajući statistički podaci o povređenoj deci u saobraćaju kao i nastojanja da se taj broj svede na nulu do 2020. godine. Između ostalog, prezentovano je kako odabrati i postaviti dečje sedište, koje su najčešće greške, a posebno upozorenje odnosilo se na ispunjenost bezbednosnog standarda, vidljivog iz oznake na samom sedištu. Savet roditeljima bio je i da, ukoliko je moguće, dečje sedište pre kupovine isprobaju u automobilu, ispred radnje.
TPKNEWS/SOVG