Događaj koji je uzdrmao javnost 19. januara 2025. godine u Tabačkoj čaršiji u Požarevcu baca svetlo na duboke pukotine u sistemu socijalne zaštite i odgovornost hraniteljskih porodica.
Tog jutra, dvojica petnaestogodišnjaka iz okoline Malog Crnića nanela su teške telesne povrede osamnaestogodišnjem mladiću. Prema dostupnim izveštajima, jedan od osumnjičenih je žrtvi zadao više udaraca staklenom flašom u glavu, nakon čega ga je drugi udario pesnicom, što je dovelo do gubitka svesti i hitnog transporta u Urgentni centar u Beogradu.
Posebnu pažnju javnosti privukao je slučaj jednog od izvršilaca, maloletnog M. M., koji je bio pod starateljstvom Centra za socijalni rad Malo Crniće i smešten u hraniteljsku porodicu. Nakon ovog incidenta, hranitelj ga je izbacio iz kuće, ostavivši ga bez ikakvih sredstava za život. Trenutno, ovaj maloletnik je prepušten ulici, bez podrške i nadzora nadležnih institucija.
Ovaj nemili događaj ukazuje na nekoliko ključnih problema i nepravilnosti u radu socijalnih službi, tj. kako je moguće da je dete pod starateljstvom Centra za socijalni rad ostavljeno na ulici nakon ovakvog događaja? Da li su procedure praćenja hraniteljskih porodica i njihovog odnosa prema štićenicima dovoljno transparentne i efikasne?
Takođe, ovde je diskutabilno i odgovornost hraniteljskih porodica, jer hranitelji imaju moralnu i zakonsku obavezu da, brinu o deci koja su im poverena, čak i u najtežim okolnostima. Izbacivanje deteta na ulicu nije samo nemoralno, već i opasno po njegovu bezbednost i budućnost.
Zašto sistem nije prepoznao rizik od ovakvog ponašanja kod maloletnika? Da li se dovoljno radi na prevenciji nasilja među mladima, kao i na rehabilitaciji onih koji već pokazuju problematično ponašanje?
Ovaj slučaj zahteva hitnu reakciju i odgovornost nadležnih. Centar za socijalni rad iz Malog Crnića mora dati jasna objašnjenja za svoje postupke i propuste, kao i osigurati da maloletni M. M. dobije neophodnu podršku i zaštitu. Istovremeno, potrebno je reformisati sistem nadzora nad hraniteljskim porodicama i uvesti strožije kontrole kako bi se sprečile slične situacije u budućnosti.
Naše društvo ne sme zatvarati oči pred ovakvim problemima. Odgovornost nije samo na pojedincima, već na sistemu koji bi trebalo da štiti najugroženije. Ovo je prilika da pokažemo da možemo bolje i da se zalažemo za pravednije i bezbednije okruženje za svu decu u našoj zemlji.
(Tpknews.com/@I.M.S.)