Kiša koja već danima pada poplavila je brojna mesta u Srbiji, ali i u regionu, tačnije Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Snimci na društvenim mrežama svedoče strašnim prizorima, a brojna domaćinstava, kao i saobraćajnice su pod vodom.

U Slavoniji obilna kiša stvara velike probleme. U mnogim naseljima nabujala voda došla je do kuća. Količina koja je dosad pala veća je od ponegde i višemesečnog proseka, a veće količine padavina očekuju se i danas.
Najteže je u delovima Slavonije gde su u mnogim mestima kuće i objekti pod vodom, ali stanje se ipak smiruje.
Fokus se seli na velike reke jer rastu i Kupa, i Sava, i Una. Oko Siska i Petrinje većih problema nema. U Karlovcu je Kupa u 24 sata porasla za gotovo 3.5 m i na snazi je vanredno stanje. Vodostaj Korane porastao je za 3 metra i uvedene su vanredne mere.
Vanredno stanje odbrane od poplava od jutros je uvedeno i za Unu na području Hrvatske Kostajnice jer su vodostaji premašili referentni nivo od plus 450 centimetara.
Kako Indeks piše, trenutni vodostaj šesti je po veličini u istoriji Hrvatske Kostajnice. Iako je rast usporen, najgore još nije prošlo. Određeni delovi ceste D47 su odsečeni.
Zbog rasta vodostaja Save na nogama su čuvari pašnjaka Gajna nedaleko od Slavonskog Broda. Deo goveda koja tu borave već su evakuisali, a dvestotinak je na protivpoplavnim platformama, no i njih će morati premestiti ako Sava nastavi da raste.
Kad Sava raste – pašnjak Gajna pretvara se u jezero. Za ljude iz Brodskog ekološkog društva to nije iznenađenje, ali strahuju od ekstremnog vodostaja. Zaštićeni podolci za sada su na suvom.
– One nisu u opasnosti jer za njih imamo protivpoplavnu platformu. Neugodno je, ali mi ćemo to preživeti – potvrdio je Šimo Beneš iz Brodskog ekološkog društva. Za Stjepana Odobašića, novog čuvara Gajne, ova će poplava biti vatreno krštenje.
– Krenulo je od sinoć. Noć je bitna. Mora se staviti protivpoplavna platforma da krave ne idu preko. Videćemo što nas čeka. Očekujemo nevreme, tako su najavili – kazao je.
U Bosni i Hercegovini najteža situacija je na severu i severozapadu Republike Srpske (RS).
Na području Gradiške, zbog porasta vodostaja reke Save poplavljeno je više od 70 domaćinstava, a tri mosta su oštećena.
Teška situacija je i u Prijedoru, u kojem je proglašeno stanje vanredne odbrane od poplava. Tokom protekle noći poplavljeno je oko 350 objekata, stambenih i pomoćnih, saopštila je Gradska uprava Prijedora.
Vatrogasci su izveli 12 evakuacija, a dve porodice privremeno su smeštene u hotel.
Vodostaj reka Sane i Gomjenice tokom noći je rastao i reke su se izlile u naselja Gomjenica i Tukovi, gde je poplavljeno šire područje. Poplavljeno područje Prijedora danas je posetio predsednik entitetske vlade Radovan Višković.
Situacija je posebno kritična u Gomjenici. Na fotografijama i video snimcima sa društvenih mreža, vide se samo kuće, među kojima nema ni pedlja zemlje. Voda je, praktično, preplavila sve, tako da objekti izgledaju kao mala ostrvca u moru. Pod vodom je i Crkva Svete Petke u Gomjenici.
Vodostaji većine ostalih reka u RS su u stagnaciji ili opadanju i taj trend će se nastaviti tokom dana, saopšteno je iz Hidrometeorološkog zavoda RS.
U Laktašima je stanje poboljšano u odnosu na juče, a nivo reke Vrbas je u opadanju. Stabilizuje se situacija i kada je riječ o vodostaju rijeka na području Banjaluke, gdje je noć protekla mirno.
Na području opštine Srbac zaplavljeno je tridesetak kuća, uglavnom u selima Lijevče polja uz levu obala Vrbasa.
U Kostajnici, na severozapadu RS, jutros je proglašena vanredna situacija i oglasile su se sirene za uzbunjivanje, pošto je vodostaj rijeke Une premašio 450 centimetara.
U Federaciji BiH najteže stanje je u Sanskom Mostu, gde je voda ušla i u podrumske prostorije opštine. Teško stanje i je na području Bihaća i Zenice, kao i distrikta Brčko.
(Tpknews.com/Mediji)