GRADIŠTANSKI SUD, LEGLO KORUPCIJE I NEPRAVDE! Tužilac Stefanović poziva građane da prijavljuju korupciju

Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Nenad Stefanović pozvao je građane da bez zadrške podnose prijave za koruptivna krivična dela i da tako svojim aktivnim pristupom i u saradnji sa državnim organima utiču na otkrivanje i procesuiranje krivičnih dela, a u krajnjem ishodu i na smanjenje korupcije. Tužilac Nenad Stefanović smatra da je otvorenost Tužilaštva za javnost pre svega važna za poverenje građana u njegov rad, iako upravo zbog toga trpi i brojne napade.

Osnovni sud u Velikom Gradištu/Foto: M.V.

Međutim, dok tužilac apeluje na građane da prijavljuju korupciju, stvarnost u nekim delovima pravosudnog sistema Srbije često pokazuje drugačiju sliku. Jedan od ilustrativnih primera je Osnovni sud u Velikom Gradištu, institucija koja bi trebala da bude bastion pravde, ali koja, prema tvrdnjama mnogih građana, predstavlja leglo korupcije i nepravde.

Mnogi građani koji su se susreli sa Osnovnim sudom u Velikom Gradištu imaju slične priče – nepoštovanje rokova, odugovlačenje procesa, selektivno tumačenje zakona i, najozbiljnije od svega, navodi o direktnom primanju mita od strane određenih sudskih zvaničnika. Ove tvrdnje dolaze od ljudi koji su očekivali pravdu, ali su na kraju dobili samo razočaranje i osećaj nemoći pred sistemom koji bi trebao da ih štiti.

Jedan slučaj, koji je privukao pažnju lokalne zajednice, tiče se sporova oko imovine gde su presude donošene u korist onih koji su imali bliske veze sa sudijama. Još skandaloznije, postoje tvrdnje da su pojedini slučajevi rešeni nakon što su „neformalni razgovori“ ili susreti u kafanama između stranaka i predstavnika suda „ubrzali“ donošenje odluka.

Građani Velikog Gradišta često ne prijavljuju ovakve slučajeve zbog straha od odmazde ili zbog uverenja da njihova prijava neće rezultirati promenom. Korumpirani sistem opstaje zahvaljujući ćutanju i pasivnosti. Bez obzira na pozive tužioca Stefanovića na aktivno učešće građana, evidentno je da je poverenje u institucije ozbiljno narušeno.

Posebno je zabrinjavajuća percepcija da zakon ne važi podjednako za sve. Dok se obični građani suočavaju sa kaznama za najmanje prekršaje, uticajni pojedinci prolaze nekažnjavajuće, čak i kada postoje jasni dokazi o njihovim prestupima. To stvara osećaj nepravde i cementira uverenje da se u Srbiji pravda može kupiti.

Prvi korak ka rešavanju ovog problema je hrabrost – kako građana da prijavljuju korupciju, tako i institucija da ove prijave ozbiljno shvate i brzo procesuiraju. Ključno je i unaprediti mehanizme zaštite uzbunjivača kako bi se osigurala njihova sigurnost.

Pored toga, transparentnost u radu pravosudnih organa mora postati prioritet. Elektronski sistemi za praćenje predmeta, javno objavljivanje odluka i stroga kontrola imovine sudija samo su neki od koraka koji bi mogli doprineti vraćanju poverenja građana.

Korupcija u Osnovnom sudu u Velikom Gradištu nije samo lokalni problem – ona je simptom šireg sistemskog kvara. Građani Srbije zaslužuju pravosudni sistem koji je nepristrasan, transparentan i posvećen pravdi. Vreme je da se reči tužioca Nenada Stefanovića sprovedu u delo i da oni koji služe pravdi budu istinski štit, a ne prepreka pravdi.

(Mile Sova)

PROČITAJ I

Jedan komentar

  1. Zar stvarno verujete Stefanović? Pa gde se krio do sada? Osetili lopovi da im se bliži kraj pa sad se setili borbe protiv korupcije

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker