U Srbiji su oformljeni mobilni timovi koji će na terenu prepoznavati realne potrebe romske populacije i pružati im podršku.
U okviru ovog projekta rešavaće se i stambeni problemi i poboljšati infrastruktura u romskim naseljima.
Kuća porodice Ilić u jednom od romskih naselja u Požarevcu, kojo krov prokišnjava, prozori fijuču. Struju imaju samo za sijalicu. Voda im je isključena zbog duga od 35.000 dinara. Deca su upisana u školu, ali često iz nje izostaju. Roditelji su nezaposleni. Nemaju zadravstvenu zaštitu. Sve što imaju u kući uglavnom je pronađeno u kontejnerima za smeće.
Iako se decenijama radi na unapređenju položaja Roma, ovakav način života i dalje je realnost u Srbiji. Zato su oformljeni mobilni timovi u kojima su koordinatori za romska pitanja, pedagoški asistenti, zdravstveni medijatori, predstavnici Centra za socijalni rad i Nacionalne službe za zapošljavanje. Oni će sa terena rešavanje problema podići na nacionalni nivo, za šta su prošli i obuku.
“Sada je nekako sve zvaničnije”, ističe Bajram Morina, pomoćnik predsednika Gradske opštine Kostolac. “Do sada smo odlazili na teren mi Romi u institucijama, koordinatori, medijatori, asistenti. Ali nikada nismo otišli sa ljudima koji su predstavnici lokalnih institucija, a da nisu Romi.”
U okviru projekta „Stanovanje Roma” oko hiljadu ljudi treba da dobije krov nad glavnom, a 6.000 bolju infrastrukturu, ali će i sami morati da učestvuju.
“Veoma je važno da napravimo taj pomak, da romska populacija krene što više da pruzima odgovornost i da, na kraju krajeva, sa svojim naporima i finansijskim sredstvima učestvuju u realizaciji tih inicijativa”, naglašava Aleš Zupan, vođa projekta.
Projekat vrednosti od 7,55 miliona evra biće realizovan u trideset jednom gradu u Srbiji.
(RTS)