Predstavnici lokalne samouprave, sportisti i turistički radnici u Petrovcu na Mlavi, kažu da prave jedinstven banjsko-planinski turistički centar, “homoljsku Švajcarsku” u Ždrelu i Gornjačkoj klisuri.
U ovom delu Braničevskog okruga godišnje dođu, najviše vikendom, više stotina hiljada posetilaca koji kombinuju aktivni odmor s banjskim turizmom.
Slobodan Žarković iz Komisije za alpinizam, kazao je da će već od sledeće godine biti ponuđena nova atrakcija vija ferata, obezbeđeni penjački sistem sa klinovima i sajlama na kome amateri mogu da osete uzbuđenje alpinizma. Predstavnici opštine i Komisije za alpinizam Planinarskog saveza Srbije dogovorili su se o projektu čitavog kompleksa ferata visine od 30 do 100 metara.
Inicijativa za razvoj planinskog turizma došla je iz petrovačkog planinarskog kluba Gornjak, čiji su članovi samoinicijativno očistili i obeležili staze, a zatim pozvali predstavnike opštine da prošetaju njima.
U opštini Petrovac na Mlavi sledeće godine očekuju još više turista. Za turizam se zainteresovala i crkva, jer Gornjačka klisura čuva ne samo ostatke brojnih srednjovekovnih utvrđenja, već i tradiciju monaha sa Atosa koji su u vreme kneza Lazara u klisuri Mlave stvorili malu Svetu Goru. Tako će se trasirati i poklonička staza, koja će povezati postojeće manastire i ostatke srušenih hramova.
TPKNEWS/M.L.
Јесте лепо место и село,још да власник бање Ждрело уважава локално становништво и саму природу која је неоспорно лепа, па да отпад из свог хотела предаје комуналном предузећу из Петровца као и сви ,он је купио усред плодног атара села Ждрела плац са јамом одакле је некад вађен шљунак, и ту одлаже сав отпад.Формирао депонију где јој место није. А кад се препуни једноставно је потпали и ослободи место за даље одлагање .А о смраду пластике која се шири околином и екологији ни речи.
Зашто не реагује републичка еколошка и комунална инспекција,ако локалној није до тога?
Зашто за дотичног не важе стандардна правила?