NE DAMO REKE: Održan protest protiv izgradnje mini-hidroelektrana (VIDEO)

Gradnja mini-hidroelektrana širom Srbije, a planirano je da ih bude više od 800 (trenutno je napravljeno oko 90 ovih postrojenja), izazvala je mnogo reagovanja, uglavnom negativnih, a pogotovo kod stanovnika područja na kojima se te MHE prave.

Foto: N1

Ekološki aktivisti, a pre svih pokret “Odbranimo reke Stare planine”, podigli su glas zbog izgradnje MHE smatrajući da su one ubice prirodnog sveta! Protiv izgradnje MHE je i Ministarstvo za zaštitu životne sredine.

Na pojedinim protestima, kao što je bilo zbog MHE na Staroj planini i u selu Rakita u Opštini Babušnica bilo je i incidenata, jer se lokalno stanovništvo suprotstavilo invesitotorima, koji, pak, tvrde da sve grade prema dozvolama i prema zakonima.

U centru Beograda danas je oko 13 časova počeo protest pod nazivom “NE DAMO REKE” sa kojeg će vlastima biti upućen najvažniji zahtev – da odmah bude zaustavljena gradnja mini-hidroelektrana svuda u Srbiji, ne samo u zaštićenim područjima.

Traže i da bude obavljena obimna stručna analiza (minimum dve godine) za ispitivanje reka i živog sveta i negativnog uticaja na prirodnu sredinu za sve do sada izgrađene derivacione MHE ili one u fazi gradnje. Isto tako, da se uradi stručna analizira koja bi građanima Srbije dala na uvid objektivne podatke o tome koliko MHE zaista doprinose elektroenergetskoj stabilnosti Srbije. Traži se i da se smanje subvencije za MHE, a potpuno da se ukinu subvencije za derivacione MHE.

“Ako želimo da imamo reke, moraćemo da se borimo za njih”, poručio je nedavno aktivista pokreta “Odbranimo reke Stare planine” Aleksandar Jovanović-Ćuta.

Taj njegov apel su čuli mnogi i izašli su danas na protest u Beogradu. Planirana je i protestna šetnja do zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici.

O MHE

– Širom Srbije je planirana gradnja više od 800 mini-hidroelektrana na planinskim i drugim rekama. Do sada je u Srbiji izgrađeno oko 90 MHE, a određeni broj se nalazi u zaštićenim prirodnim područjima. Protivnici ukazuju da one veoma negativno utiču na eko-sistem.

– Veliki broj od planiranih 850 MHE se nalazi na slivovima Južne i Zapadne Morave, Ibra, gornje Drine, Lima. Samo je na Staroj planini u planu izgradnja čak 58 malih hidroelektrana. Na slivu Studenice, na planini Goliji i okolini, taj broj iznosi 31. Vlada Republike Srbije je Staru planinu 1997, a Goliju 2001. godine proglasila Parkovima prirode.

– Ako bi bile napravljene sve MHE, bilo bi obezbeđeno svega oko 2% potreba u energetskom bilansu Srbije na godišnjem nivou. Reke se isušuju, biodiverzitet uništava a priobalje devastira u nacionalnim parkovima, parkovima prirode, specijalnim rezervatima prirode.

– Kako izgleda MHE? U zemlju se ukopaju cevi i u njih se “uteruje” voda, čime se isušuje rečno korito. Dešava se i da 80% ili 90% vode ulazi u cevi. Ako bude napravljeno 500 mini hidrocentrala sa cevima dužine tri kilometara, Srbija će izgubiti 1.500 kilometara reka!

– Još je alarmantniji rezultat studije Univerziteta u Gracu, koji kaže da će Evropa izgubiti, ili dovesti na ivicu istrebljenja, jednu u deset ribljih vrsta, ukoliko se izgrade sve planirane mini elektrane na Balkanu. Jedanaest endemskih vrsta bi moglo biti potpuno zbrisano s lica Zemlje, 7 bi postalo kritično ugroženo, 4 tipa jesetre bi izgubilo habitat a broj ugroženih vrsta bi se duplirao na 24.

– Zbog lančane reakcije izgradnje MHE na Balkanu, koji je najbitnije čvorište rečnog biodiverziteta u Evropi, bilo bi potpuno istrebljeno 49 od ukupno 591. slatkovodne vrste ribe, a u najboljem slučaju bi bilo izgubljeno 50-100% njihove distribucije u vodama Balkana.

– Organizacije za zaštitu prirode i stanovnici određenih područja bune se zbog toga. I Ministarstvo za zaštitu životne sredine protivi se izgradnji MHE.

(Mondo)

PROČITAJ I

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker