ZLOČIN KOJI TRAJE: Nastavlja se Kineski Ekološki genocid na reci Pek

I pored obećanja i najava rešenja, zagađenje reke Pek nastavlja se u neprekinutom nizu, ugrožavajući životnu sredinu i zdravlje stanovništva. Ispuštanje otrovnih otpadnih voda sa kopa rudnika u Majdanpeku, koje sprovodi kompanija “Srbija Ziđin Koper”, gotovo nikada nije prestalo. Kada god su malo veće atmosferske padavine, u kasnim večernjim satima, kontrolisano se ispuštaju otpadne vode u reku, a do jutra se reka “razbistri”. Ova praksa je postala vidljiva svima koji prate tok reke, ali nadležne institucije ostaju neme.

Fotografije su snimljene 13.01.2025./Foto: N.J.

Obećana studija o karakteristikama reke Pek i stepenu zagađenosti teškim metalima, koja je trebalo da bude objavljena još 2021. godine, nikada nije ugledala svetlost dana. Umesto konkretnih mera, javnost i dalje trpi ćutanje ministarstava, inspekcija, tužilaštava, policije i sudova. Ova neaktivnost predstavlja vrhunac nebrige, jer u svakoj uređenoj državi ovakvi ekološki incidenti bi doveli do masovnih ostavki – od članova veća, predsednika opštine, direktora Agencije za zaštitu životne sredine, pa sve do ministra zaštite životne sredine i premijera. Vinovnici bi bili pohapšeni i suočeni sa višegodišnjim zatvorskim kaznama, uz obavezu naknade pričinjene štete.

Proteklih dana, predstavnici kompanije “Srbija Ziđin Koper”, na čelu sa generalnim direktorom Đianom Sjimingom, posetili su Opštinu Kučevo. Na sastanku sa predsednikom opštine Nenadom Mikićem i članicom Opštinskog veća zaduženom za zaštitu životne sredine, Sanelom Ankić, razmatran je napredak u oblasti ekologije i buduća saradnja. Međutim, rezultati tog sastanka bili su vidljivi već sledećeg dana, kada su otpadne vode ponovo ispuštene u korito reke. Voda je poprimila sivo-srebrnastu boju, a prisustvo teških metala bilo je očigledno i golim okom.

Zavod za javno zdravlje iz Požarevca, kao jedna od referentnih laboratorija, poslednji put je objavila rezultate analize vode iz reke Pek u martu 2021. godine. Tada je utvrđeno da su vrednosti bakra, mangana, gvožđa i sulfata bile višestruko povećane. Iako Zavod svake druge nedelje dostavlja izveštaje o ispravnosti pijaće vode JKP-u Kučevo, među stanovnicima postoje opravdane sumnje u njihovu verodostojnost. Naime, analiza vode obuhvata samo mikrobiološku ispravnost, dok se prisustvo teških metala ignoriše. Prekomerno hlorisanje vode dodatno doprinosi sumnjama, jer iako hlor neutrališe bakterije, njegova dugotrajna upotreba može imati negativne efekte na zdravlje.

Screenshot

Teški metali poput bakra, mangana, gvožđa i sulfata predstavljaju ozbiljnu pretnju ekosistemu. Oni nisu biorazgradivi, već se akumuliraju u organizmima, uzrokujući dugoročne posledice po floru, faunu i ljudsko zdravlje. Preko lanca ishrane, ovi toksini mogu dospeti u organizam ljudi, uzrokujući poremećaje koji uključuju oštećenje nervnog sistema, organa za varenje i reproduktivnih organa. Uprkos ovim činjenicama, institucije ostaju pasivne.

Zagađenje reke Pek nije samo ekološki, već i društveni i institucionalni problem. Ćutanje nadležnih organa i nedostatak reakcije otvaraju pitanje odgovornosti svih aktera u ovom procesu. Bez pritiska javnosti i konkretnih mera, životna sredina i zdravlje stanovništva nastaviće da budu ugroženi u ime profita kompanije i korupcije u institucijama.

(Tpknews.com/@Novica J.)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker