Disciplina je popustila, građani su se opustili, a medicinski deo Kriznog štaba izražava zabrinutost i poručuje da je izvesno pooštravanje mera ukoliko broj pozitivnih i hospitalizovanih nastavi da raste.
Pomoćnik ministra zdravlja za inspekcijske poslove Goran Stamenković kaže da će inspektori na terenu preduzimati rigorozne mere.
– Sanitarni inspektori su posebno angažovani ovih dana i neće imati državni praznik, moraće da rade – ističe Stamenković.
Ističe da će na terenu ovih dana biti više od 1.500 ljudi, uključujući oko 1.000 komunalnih milicionara i inspektora lokalnih samouprava.
– Sva pravna lica koja budu kontrolisana, svi preduzetnici, moraće da se suoče sa odgovornošću i sa izuzetno rigoroznim merama koje će inspektori preduzimati na terenu, bez ikakvog izuzetka – naglašava Stamenković.
Kaže da je za tri i po meseca sprovedeno više od 270.000 nadzora, preko 1.870 izrečenih prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od oko 790 miliona dinara.
Ističe da će ovih dana “pod lupom” posebno biti ugostiteljski objekti i turistički centri.
– Moja poruka svim preduzetnicima je da korona redari moraju da rade svoj posao i da korisnici usluga treba da znaju i da ih neko podseti na mere, jer kada inspektor dođe više nema upozoravanja – kaže Stamenković.
Najrigoroznija mera koja može biti izrečena jeste zatvaranje objekta na 72 sata nakon pražnjenja.
– Onaj ko pruža usluge je dužan da te usluge drži u zakonskim okvirima. Osim nošenja zaštitnih maski, korišćenja dezinfekcionih sredstava i poštovanja distance, najvažnija stvar je dozvoljeni broj korisnika – navodi Stamenković.
Građani kršenje mera mogu da prijave na broj telefona 064/88-11-405.
(Tpknews.com/RTS)