Naučnim skupom, osvećenjem novih konaka i Svetom arhijerejskom liturgijom, manastir Tumane, poznat i kao đerdapski Ostrog, obeležio je 630 godina svog postojanja.

Tim povodom, sa blagoslovom episkopa braničevskog gospodina Ignatija manastir Tumane, Odbor za prosvetu i kulturu Eparhije braničevske i Institut za sistematsko bogoslovlje Pravoslavno bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, organizovao je u subotu 14. septembra, jednodnevni bogoslovski naučni skup pod nazivom “Vidjehom svjet istini” sa centralnom temom “Isihazam u životu Crkve srpskih i pomorskih zemalja”.
Naučni skup u Manastiru Tumane započeo je Svetom Arhijerejskom liturgijom koju je služio mitropolit crnogorsko-primorski gospodin Amfilohije uz sasluženje igumana ove svete obitelji arhimandrita Dimitrija i brojnog sveštenstva.
Nakon Božanstvene liturgije na prvoj sesiji uvodnim slovom prisutne arhijereje mitropolita Amfilogija, episkopa stobijskog Davida i sve ostale pozdravio je domaćin, vladika Ignatije.

Mitropolit Amfilohije saledavajući istorijski kontinuitet razvoja isihazma na prostorima srpskih zemalja, zaključio je da je njegov utemeljitelj Sveti Sava a da njegovi koreni dosežu još u period prosvetitelja Slovena, Svete braće Ćirila i Metodija i njihovih učenika.
Sagledavajući bogoslovlje u kontekstu služenja Crkvi, predavači su kroz tri sesije pokušali da obuhvate sledeće analitičke opsege proučavanja: biblijske pretpostavke isihazma, isihastički pokret i sinaiti u istoriji Crkve, isihazam u svetootačkom Predanju, isihazam i Evharistija Crkve, sotiriološki aspekti isihazma, molitveni podvig u novom sociološkom kontekstu.
Vaskršnjim večernjim bogosluženjem kome je prisustvovao i episkop mileševski Atanasije, molitveno je zatvoren ovaj bogoslovko naučni skup proslavljajući zajedno bogoslužbenim himnama vaskrslog Gospoda Isusa Hrista, Svetlost Istinitu.

Skriven u gustim šumama nadomak Golupca, manastir Tumane broji punih šest vekova neprekidnog postojanja. Vreme nastanka, ličnost ktitora i život srednjovekovne svetinje ostali su tajna za istorijsko pamćenje.
Ambijentalna lepota sa jedne i duhovni mir sa druge strane, te prisustvo svetinja, manastir Tuman čini vrednim kako u duhovnom tako i kulturno-istorijskom smislu. Kao retko koja svetinja, ovaj braničevski manastir ostavlja divan utisak svakome ko se u njemu nađe, pleneći svojom lepotom i okruženjem u kome se nalazi, nadasve budući svedok vere i truda jednoga naroda, kao i svetionik za buduće Božije Carstvo. U njemu se na čudesan način prožimaju paradoksalne činjenice vere, iz budućnosti satkana istorijom izvire sadašnjost, u centru svega imajući čoveka i njegov odnos sa Tvorcem.
(Tpknews.com)