Jezero Zaovine su na ivici ekološke katastrofe. Kuće meštana i brda klize u jezero a nadležni u EPS-u ćute.
Javnost je uznemirena, kako stručnjaci kažu, sa pravom. Umesto da bilo kakvom izjavom pokušaju da umire javnost i objasne šta se dešava sa akumulacijom u Zaovinama, zašto su meštani Zaovina prinuđeni da po drugi put napuste svoje domove, zašto ostajemo bez jedne prelepe turističke atrakcije.
Turisti, ali i meštani koji upravo ovom bajnobaštanskom “moru” privlače posetioce, objavljuju uznemirujuće fotografije jezera koje danas najviše podseća na tragičnu ekološku katastrofu. Samo što u ovom slučaju ne samo da liči već i jeste to.
Jezero Zaovine je akumulaciono jezero reverzibilne hidroelektrane Bajina Bašta mesto na kom se akumulira višak vode iz Perućca i okolnih rečica u vreme kada ne postoji potreba za dodatnom proizvodnjom električne energije, ali i da bi se sprečile poplave.
Budući da je vreme potrebe za više proizvodnje električne energije već prošlo, a da se jezero nije punilo protekle dve godine,iako je prošla godina bila sve samo ne sušna, ostavljeno je otvoreno pitanje ko je kriv za ovu katastrofu koja je pogodila meštane Zaovina, i za koga se proizvodila struja čitave dve godine bez znanja javnosti.
I pored toga što je veštačko i akumulaciono, Jezero je proteklih decenija postalo stalno stanište bogatog biljnog i vodenog sveta, a do nedavno bio je i svojevrstan biser, “gorske oči” zaovljanskih planina. Treba dodati i da je akumulacija Zaovine u neposrednoj blizini nacionalnog parka Tara, te je posebna obaveza svih subjekata u ovom području da vode računa o flori i fauni, ali i stanovništvu koje još tu živi. Pogotovo ako se ima u vidu nestanak srpskih sela.
Svojom zavodljivom plavo – zelenom bojom u središtu planinskih obronaka, doprinelo je i razvoju turizma bajnobaštanske opštine. Ipak, za taj razvoj nisu zaslužni nadležni u opštini, već isključivo pojedinci koji su prepoznali mogućnost i lepotu svog kraja.
Ali kao što nadležni nisu zaslužni za razvoj i privlačenje posetioca, ne samo iz Srbije, već iz celog sveta, upravo tako su danas zaslužni za ovu prirodnu tragediju.
Naime pre nekoliko dana duž celog jezera pojavila su se brojna klizišta, uzrokovana dugogodišnjim pražnjenjem Jezera. Kako navode meštani, pritisak brda je postao nezadrživ i postoji opravdana mogućnost da klizišta, koja su već načinila veliku materijalni štetu, a koja su se pokrenula u Mandićima, Jezdićima, Jelisavčićima i Bjeluši, pokrenu brda i jednostavno ih sruče u Jezero.
Da je katastrofa enormnih razmera i svedoče i brojne fotografije gde se jasno vide ogromni krateri po putevima, kraj kuća, niz brda i šume koje naprosto klize prema jezeru.
Meštani ali i brojni stručnjaci uputili su apel nadležnima putem društvenih mreža da se zaustavi ovo ludilo koje je već ugrozilo na desetine objekata. Na žalost kraj katastrofe, neće biti samo odumiranje vodenog sveta, nemerljiva materijalna šteta meštana od kojih će neki po drugi put ostati bez svoje kuće, već i se može desiti i promena čitavog eko – sistema.
Prema rečima jednog meštana, šteta koja je njemu naneta je nepopravljiva, krateri oko njegovih objekata ugrozili su bezbednost i nemogućnost prilaska. On navodi da se od nadležnih još niko nije oglasio, ali da je jedno sigurno da su nas nestručnost uzrokovana nepotizmom i partijskim zapošljavanjem ljudi u EPS- su, odnosno Drinskim Hidroelektranama – HE Bajina Bašta, u kombinaciji sa grabljivošću bez granica doveli do ove strahote.
Da li će se naći odgovorni, ili će po običaju krivci ostati u senci, već ćemo videti, jedino jasno ostaje, bar bajnobaštanima, da je razvoj turizma naše opštine neprepoznatljiv pojam ravan naučnoj fantastici rukovodećih ljudi, ma koliko oni pričali o tome.
Jer zašto bismo imali bezbroj plaža kraj Drine, jezera Perućac i Zaovinskog jezera, kad možemo da imamo – nijednu!
Ovakvim sebičnim i gramzivim odnosom, ne samo prema prirodi već i prema meštanima koji su bez ikakve pomoći opštine i države uspeli da dovedu svet u Zaovine, da od običnog akumulacionog jezera naprave turističku atrakciju, ubićemo i volju za bilo kakvo dalje poduzetništvo i rasteraćemo i turiste.
Svojevremeno jedan mudar čovek reče, aludirajući na sposobnost zaposlenih u HE Bajina Bašta, hvala Bogu što nemamo nuklearnu elektranu.
(Tpknews.com/Koreni)