Požar koji je u 2. jula uveče izbio na gradskoj deponiji “Jeremijino polje” u Požarevcu, samo je jedan od razloga za aktuelizaciju priče o neophodnosti gradnje savremenog, regionalnog smetlišta koje je “u igri” još od 2005.

Da bi se takva ideja konačno realizovala, Gradska uprava je raspisala javnu nabavku za izradu projektno-tehničke dokumentacije, čija procenjena vrednost iznosi oko 24,3 miliona dinara, a reč je o prostoru površine 380.000 kvadrata, koji se nalazi u ataru sela Kličevac.
Međutim, meštani Kličevca i Kurjača i svih okolnih sela nisu baš nešto sa optimizmom prihvatili ovu vest.
U Kličevcu je u nedelju održan zbor građana. Na skupu kome su prisustvovali i meštani iz Kurjača, Bubušinca, Bradarca, Drmna i Majilovca, dogovoreno je da se pokrene potpisivanje peticije u svim mesnim zajednicama, što bi bio prvi korak u sprečavanju izgradnje najavljene regionalne deponije.
Organizator zbora Novica Arsić kaže da im nije jasno zašto se regionalna deponija planira na plodnom zemljištu, u blizini izvorišta sa koga se Kličevac snabdeva vodom za piće.
– Nama koji živimo pored kopova, pepelišta i dimnjaka ne treba još i regionalna deponija na kojoj će se iz opština Braničevskog okruga dovoziti otpad. Grad ne treba da troši sredstva na projekte i razne studije jer mi nećemo dozvoliti da se ovde regionalna deponija izgradi – , rekao je Arsić.
U ponedeljak ujutru na konferenciji za medije koja je održana povodom požara na požarevačkoj deponiji, na negodovanje i protivljenje građana u vezi izabrane lokacije regionalnog smetlišta gradonačelnik Požarevca, Saša Pavlović nagalasio je da je lokacija pažljivo birana, da je udaljena od sela u propisanom rastojanju i da ne postoji bilo kakav rizik da će izazvati zagađenje.
– Lokacija te deponije je sa druge strane brda. Kličevac se čak i ne vidi sa te lokacije koja je udaljena 3 kilometra od Kličevca, a prve kuće u Kurjaču su na kilometar i po. Rađena su istraživanja. Nema podzemnih voda. Parcela je površine oko 35 hektara, a dobićemo je na poklon od Republike Srbije i ona je vlasništvo Ministarstva poljoprivrede – , rekao je Pavlović.
On je naglasio da nova deponija ni na koji način neće funkcionisati kao postojeća u Požarevcu.
– Imaće jasne uslove kako se održava i funkcioniše i ovih akcidenata na njoj neće biti nikada, niti sme da bude. To će biti deponija sa pristupnim putevima, koja nikog ne ugrožava, sa hidrantskom mrežom, a imaće i svoju upravu – , naveo je gradonačelnik.
Gradonačelnik je i napomenuo da je lokacija označena i u prostornom planu i da je čitav postupak izbora pažljivo i sistemski urađen, a onda je obećao da će istrpeti sve udare i političke napade, i da će rešiti višedecenijski problem deponovanja smeća, nakon čega će ući u istoriju Požarevca.
PRIVREMENE DOZVOLE
Već godinama, za odlaganje otpada u Požarevcu se koristi gradska deponija “Jeremijino polje”, kojoj je do sada više puta izdavana privremena dozvola za nastavak rada. To je jedina deponija koja je u funkciji, jer su “Gradske utrine” pre više godina zatvorene…
PLAN “NA NEODREĐENO”
Lokalni plan upravljanja otpadom iz 2010. je predviđao da izgradnja nove, savremene deponije u Požarevcu bude završena najkasnije do 2016. Međutim, iz najrazličitijih razloga, do toga nije došlo, pa je sve odloženo “na neodređeno”…
(Tpknews.com/N.P.)