Burno i bez javnosti uz brojne neregularnosti na izborima 4. novembara, za nacionalne savete nacionalnih manjina.
Izbornu kampanju za izbore nacionalnih saveta nacionalnih manjina kako u Srbiji tako i u Braničevskom okrugu a, posebno u opštini Veliko Gradište prate brojne neregularnosti, a najveći broj njih usmeren je ka tome da vladajuća koalicija preuzme totalnu kontrolu i nad ovim telima manjinske samouprave. I pored „uobičajenih“ manipulacija situaciju otežava to što „većinski“ mediji ne prate kampanju, što država ne učestvuje finansijski u izborima, kao i to što izostaje kampanja za upis u poseban birački spisak. Što dovodi do utiska, da ni aktuelnim predstavnicima nacionalnih manjina ne odgovara veliko biračko telo, već da žele sa malo glasova da preuzmu/zadrže kontrolu nad savetima.
Tako su 03. oktobra, predsednik opštine Veliko Gradište Dragan Milić, zajedno sa njegovim zamenikom Slađanom Markovićem i poverenikom gradištanskih naprednjaka Vladimirom Štrbcem, na sastanku koji su sazvali u selu Topolovnik, zahtevali od meštana da se u što većem broju izjasne kao Vlasi i ujedno da podrže izbornu listu „Vlasi za Srbiju“, čiji je nosilac predsednik opštine Kučevo, Novica Janošević. S obzirom da je selo Topolovnik najveće selo u opštini Veliko Gradište u kome su više od 80 posto stanovnika Vlasi, vladajuća koalicija u Gradištu na ovaj način pokušava da nametne prevlast nad nacionalnim manjinskim savetima u ovoj opštini.
Upravo na to je upozorila i narodna poslanica Olena Papuga, inače nosilac liste Rusinska liga, kada je uputila pismo šefu Misije OEBS-a u Srbiji Andreu Oriciju u kojem je zatražila podršku te organizacije u ostvarivanju prava manjinskih zajednica u Srbiji utvrđenih zakonom. Papuga je u pismu ukazala na brojne malverzacije i optužila vladajuću stranku da namerava da nametne prevlast u nacionalnim savetima, te da zloupotrebe vezane za upis u birački spisak i kupovina glasova “u velikoj meri ugrožavaju ili čak potpuno obesmišljava smisao i samu suštinu ovih izbora”.
Nacionalni saveti nacionalnih manjina (NSNM) su tela preko kojih njihovi pripadnici ostvaruju Ustavom zajamčenu samoupravu u četiri oblasti: obrazovanju, kulturi, informisanju, te upotrebi jezika i pisma. Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave sredinom avgusta raspisalo je izbore za 4. novembar, članove NSNM biraju 22 manjinske zajednice, od čega četiri putem elektorske skupštine (makedonska, hrvatska, crnogorska i ruska), a ostalih 18 na neposrednim izborima. Rok za predaju lista za izbore putem elektorske skupštine istekao je 4. oktobra, a rok za predaju lista za neposredne izbore ističe 15 dana pre održavanja izbora (20. oktobra). Takođe, ministarstvo je saopštilo da je po preseku stanja 15. avgusta u poseban birački spisak bilo upisano skoro 475.000 građana.
Očito, da kako stvari stoje trenutno u opštini Veliko Gradište vladajućoj koaliciji je, od izuzetne važnosti svaka vrsta kontrole građana. Nacionalna manjina Vlaha u opštini Veliko Gradište ni posle demokratskih promena nisu doživeli punu involviranost u javni život, zbog čega se ravnopravnost, uglavnom, očituje u deklarativnom poštovanju njihovih manjinskih prava.
Dolaskom SNS na vlast u Gradištu, situacija je postala još gora i sada je nedvosmisleno jasno da je gradištanska srpska politička elita izabrala segregativni umesto integrativni pristup u rešavanju manjinskih pitanja. Nacionalni saveti u tome imaju svojevrsnu ulogu, jer su, od samog njihovog osnivanja, oni više bili poluga autosegregacije i samoizolacije, nego što su bili mehanizam poštovanja i primene manjinskih prava. Po sistemu Divide et impera, gradištanska srpska politička elita zauzdavaju, kontrolišu, oslabljuju i razvodnjavaju uticaj manjinskih zajednica i skreću im pažnju sa gorućih pitanja. Dok se bave sopstvenim, malim interesima i ratovima vezanim za otimanje uticaja u NSNM, oni lako razbijaju i minorizuju uticaj manjina na ključna pitanja našeg zajedničkog opstanka.
BROJNE NEREGULARNOSTI
Kampanja za izbore za nacionalne savete nacionalnih manjina u opštini Veliko Gradište prate brojne nepravilnosti, ali samo retke dospeju do medija. Od pritisaka da se izađe i glasa za određene liste, preko pretnji gubitkom radnog mesta čak i u slučaju javne podrške nepoželjnim listama, pa sve do gušenja demokratskog dijaloga uz pomoć privatnih manjinskih medija.
TPKNEWS