Dok su se građani SAD, ali i nekih drugih zemalja, naoružavali u kupovali municiju zbog izbijanja pandemije korona virusa, zbog komplikovanih i skupih procedura, građami Srbije to nisu mogli, objašnjava u intervjuu za Helm Kast Darko Božić, urednik kanala “Dum dum”.
On u intervjuu otkriva koliko košta i kakva je procedura za dobijanje dozvole za oružje u Srbiji, koliki porez plaćaju vlasnici oružja i sa kakvim se ograničenjima susreću.
Božić ukazuje da oružje srpske proizvodnje iz godine u godinu gubi na kvlitetu, a da su starije “Zastava” puške i pištolji mnogo kvaliltetniji od onog koji se danas proizvodi. Na tržištu pištolja on objašnjava da je trenutno vodeće češko oružje, a da ih prati Nemačka, Švajcarska, Austrija i Italija.
Urednik “Dum dum” posebno ukazuje na manjkavosti krivičnog zakona i restriktivnog ograničenja nužne odbrane čime se faktički otežava vlasnicima oružja da se zaštite od napadača, čak i onih koji upadnu u njihove kuće i napadnu porodice. On kaže da je zabluda da bi više legalnog oružja povećalo kriminal i ubistva i da svetska praksa pokazuje da su najbezbednije države one u kojima propisii omogućuju građanima da jedniostavnim procedurama kupe pušku ili pištolj.
– Kada kriminalac zna da su svi naoružani on se neće tako lako odlučiti da počini krivično delo. Najveća stopa ubistava i napada vatrenim oružjem u SAD je u republikama koje zabranjuju nošenje oružja i imaju druga ograničenja. U južnim državam gde je nošenje oružja legalno stopa kriminaliteta je drastično manja – kaže on.
Darko Božić navodi konkretne cene pojedinog naoružanja na srpskom tržištu, ali kaže da se oružje može nabaviti besplatno.
– Mnogi ljudi u naslednom postupku naslede oružje koje ne žele da zadrže. Dovoljno je da odete do policijske stanice i oni vam mogu dati kontakt. Takođe u oglasima često možete naći one koji poklanjaju oružje koje više ne žele da drže – objašnjava on.