Etnografska izložba u muzeju Homolja u Žagubici za posetioce će biti otvorena narednih godinu dana. Autor izložbe je etnolog Danica Đokić.
Na izložbi su prikazani: stambena arhitektura, posuđe koje se nekada koristilo, hrana: sva ona koju je Homolje u tadašnje vreme davalo, segment tradicionale privrede, bačijsko stočarstvo, elementi stare srpske nošnje kojom su se očuvali „trvelji“ kao oglavlje koje potiče iz srednjeg veka, ali i arhaična ženska vlaška nošnja na kojoj je najupečatljiviji detalj pregača sa resama.
Izložba takođe sadrži motive porodične slave i privredni deo, koji je Žagubicu pretvorio u varošicu i imao uticaja na formiranje čaršije, a to su zanati i ugostiteljstvo.
Pored ove, u muzeju Homolja u Žagubici nalazi se i postavka izložbe „Kaligrafija“, umetnost davanja forme na izražajan, harmonistički i vešt način autora Violete Marković, koja je do sada samostalno izlagala sedam puta i učestvovala na preko 50 kolektivnih izložbi.
Gradeći svoje stvaralaštvo na osnovama srpske srednjovekovne pisane tradicije ali i one nastale na arhitektonskoj plastici, umetnica je ćirilični zapis uspešno sjedinila sa šarom i ukrasom kao smisaonim jezikom simbola. Potpuna posvećenost delu, gde se prikazuju kontrola ruke i umetnost istovremeno, iskazuje raskoš kojim se spajaju tradicija i umetnost na savremeni način suštinski je približavajući današnjem vremenu i podjednako obraćajući pažnju na prošlost.
TPKNEWS/SO Žagubica