U Braničevskom okrugu na stovarištima ogreva i dalje vlada nestašica, a nove porudžbine ne primaju. Peleta gotovo da i nema. I pored ograničenja cene od 38 hiljada za tonu i zabrane izvoza, na tržištu je i dalje nestašica.
– Trenutno nemamo pelet na zalihama, a da li će ga uopšte i biti za prodaju zaista ne znamo – , kažu za TPKNEWS u jednom stovarištu u Požarevcu.
Iz Ministarstva energetike poručuju da je na području Lebana, Brusa i Knjaževca u seči sa „Srbijašumama“ angažovana i Vojska, kako bi se obezbedile dodatne količine drva.
Inspekcije i dalje proveravaju i proizvođače i stovarišta peleta. Do sada je podneto više od 60 prekršajnih prijava.
Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva Zoran Lakićević kaže da je cena peleta ograničena na 320 evra, ali da neki trgovci prodaju pelet po višoj ceni.
U Srbiji je od proleća jagma za tim ogrevom. U odnosu na lane, cena drva je udvostručena. U Ministarstvu energetike očekuju da će mere koje su preduzeli, do kraja meseca poboljšati snabdevanje.
Zalihe drva prave, ne samo domaćinstva koja se greju tim ogrevom već i ona koja ga prethodnih godina nisu korstila – kupuju bar nekoliko kubika za rezervu, ako zatreba. Višestruko veća tražnja pogurala je i cene, pa za kubik treba dati od 9 do čak 13 hiljada dinara.
(Tpknews.com/S.A.)
Svi su enormno podigli cene pod izgovorom rata u Ukrajina, a prava je istina da ih je pohlepa naterala na to. Ovo ucenjivanje naroda nenormalno visokim cenama neće trajati još dugo jer većina naroda jedva krpi kraj sa krajem. A zna se kako i na koji način pare dodju tako i odu.