IZA KULISA: Da li se novi soj koronavirusa koristi za zastrašivanje ljudi da bi se vakcinisali?

“New York Times” nedavno je pisao da je nova mutirana verzija koronavirusa verovatno zaraznija, pa čak i smrtonosnija od originalnog virusa.

Ilustracija

Prema navodima Times-a, novi soj virusa mogao bi da se odupre konvencionalnim tretmanima i natera države na ponovni karantin. Ipak, s obzirom na to da su „dnevne zaraze virusom opale za 77 procenata od januara“ i kako se govori da je virus „utihnuo“, izveštaj u Times-u deluje posebno sumnjivo.

Da li je novi soj virusa zaista toliko smrtonosan, ili se koristi kako bi se stanovnici zaplašili i javnost naterala da se vakciniše?

Pomenuti članak i hiljade sličnih njemu deo su dobro finansirane terorističke kampanje usmerene na skeptike protiv vakcina koji nemaju nameru da se vakcinišu protiv virusa koji pogađa samo deo stanovništva i čini se da iz dana u dan izumire. Zašto bi bilo koja razumna osoba to radila?

Ali nema sumnje da se novi soj sada koristi za podsticanje Covid histerije i za produžavanje represivnih mera koje su samovoljno nametnuli guverneri demokrata u ime moćnih oligarha i klimatskih fabulista. Dakle, najbolji način da se reši ova situacija je da se malo osvetli sama tema.

Najbitnije od svega jeste da se podsetimo i zapamtimo – prošla su dva talasa virusa, što znači da se broj potencijalnih domaćina dramatično smanjio.

Dakle, bez obzira da li su nove varijante opasnije, ili ne, broj slučajeva, hospitalizacija i smrtnih slučajeva i dalje će padati. Infekcije nemaju beskrajan životni vek niti je novi soj – novi virus. To je mala varijacija izvornog patogena što znači da je pandemija na izmaku.

Takođe je bitno napomenuti da su mnogi virusi skloni greškama kada se repliciraju u našim ćelijama. Prave „greške u kodu“, pa se novi virus malo razlikuje od roditeljskog virusa.

Ponekad te male promene ne utiču na ponašanje virusa. U drugim slučajevima, promena čini virus nesposobnim za njegovo preživljavanje.

Moguće je da promena ide u korist preživljavanja virusa, pa vremenom postaje sve veći udeo virusa sekvenciranih iz kliničkih uzoraka. Opšti „smer kretanja“ treba da postane manje štetan, ali lakši za prenos, na kraju se ne razlikujući mnogo od ostalih 40-ak virusa koji uzrokuju ono što jednim imenom nazivamo običnom prehladom.

Dakle, naš imunološki sistem neće se prevariti sa nekoliko malih promena, on odmah zna da je ovo virus koji je ranije viđen i nema nikakvih poteškoća da se brzo i bez simptoma nosi sa njim.

Čak i ako su mutacije nešto promenile, većina delova mutiranog virusa i dalje će biti nepromenjena i brzi imunološki odgovor i dalje će vas štititi.

Čitava teorija „novog soja“ zasniva se na tri, ili četiri rada koja nisu recenzirana, ne pružaju čvrste dokaze o svojim nalazima i čak nisu naučno dokazana.

Autori su možda pisali naučnu fantastiku, ali ipak, mediji i stručnjaci za javno zdravlje ne odustaju od nje i insistiraju na opasnosti koja uopšte ne postoji.

Times svojim člankom zapravo pokušava da iskoristi strah od zlokobnog i nevidljivog patogena, da izazove određeno ponašanje, u ovom slučaju, vakcinisanje.

Ovaj novi soj je samo najnovije sredstvo za produžavanje vanrednog stanja, zastrašivanje javnosti da se pokorno pridržava i primora javnost da se vakciniše.

PROČITAJ I

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker