Evropski parlament doneo nekoliko rezolucija za balkanske zemlje koje se tiču poštovanja ekoloških zakona, a tiče se i Srbije i gradnje mini-hidroelektrana.
Evropa brine za prirodnu sredinu Balkana i posebno je osetljiva na projekte u balkanskim zemljama koje bi mogle da ugroze život ljudi, životinja i biljaka.
Evropski parlament je ove nedelje usvojio nekoliko pojedinačnih rezolucija za balkanske zemlje, a jedna od njih se tiče i Srbije i masovne gradnje mini-hidroelektrana, izražavajući posebnu zabrinutost što se pojedine grade u zaštićenim područjima, odnosno nacionalnim parkovima, a pomenuta je Stara planina (gde treba da bude izgrađeno čak 58 MHE).
Brigu i protivljenje gradnji mini-hidroelektrana, koje, ističu stručnjaci, donose mnogo više štete nego koristi, izrazilo je i Ministarstvo za zaštitu životne sredine Srbije, a u pojedinim mestima građani su se samoorganizovali i pokrenuli su niz akcija za zaustavljanje gradnje već započetih radova na izgradnji derivacionih elektrana i MHE.
U rezoluciji Evropskog parlamenta ističe se rizik koji gradnja MHE izaziva na životnu sredinu i naglašava da su one u suprotnosti sa ekolkoškim standardima Evropske unije.
Ističe se da su građani Evrope ustali u zaštitu balkanskih reka, kao i da su lokalne zajednice u zemljama Balkana sve glasnije i odlučnije u zaštiti svojih reka.