U petak, 02. decembra, u Velikom Gradištu, održanom završnom konferencijom, uspešno je okončan projekat „Edukacija zaposlenih u turističkoj privredi i formiranje međunarodnog medija centra za turističku saradnju“ koji je sprovelo „Ekološko društvo Pinkum VG“ Veliko Gradište, uz podršku Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije i opštine Veliko Gradište.
Nakon više od pola godine rada na implementaciji projekta, u prisustvu predstavnika lokalnih institucija iz javnog i privatnog sektora, novinara RTS-a i lokalne sredine, organizatori su prezentovali značaj udruživanja uz kreiranje zajedničkog turističkog proizvoda i Medija centra.
Na konferenciji su predstavljeni rezultati projekta koji je za cilj imao edukaciju zaposlenih u različitim sferama turističke ponude, bolje, efikasnije i celishodnije oglašavanje i promociju turističkih vrednosti ovog i drugih prostora u Republici Srbiji i Regionu što bi dovelo do bolje i brže obaveštenosti potencijalnih turista i njihove masovnije posećenosti ove i drugih destinacija kao i iniciranja formiranja Medija centra za turističku saradnju i promociju turističke ponude na Dunavu.
“Ideja i koncept projekta je da se sve dešava u Velikom Gradištu jer je opšta procena da je ono strateški zanimljivo i turistički atraktivno. Opština je iskazala poverenje, podržala projekat i otvorila prostor za dalje delovanje.“, najavila je na početku konferencije Svetlana Zrilić, saradnik na projektu i autor i urednik popularnog turističkog serijala „Knjiga utisaka“, koja je sa Draganom Stojanovićem, dugogodišnjim novinarom javnog servisa prezentovala učinak ovog projekta.
Ove reči potvrdio je i predsednik opštine Veliko Gradište, Dragan Milić, rekavši da je Gradište privilegovano položajem na Dunavu, Peku i Srebrnom jezeru te da ima sve preduslove za razvoj turizma što je i opredelilo strateški pravac kojim će opština ići. Zahvalivši na pomoći Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, ministru Ljajiću i premijeru Vučiću koji su dolaskom u Gradište uočili potencijal za dalji razvoj, on je naveo da je Srebrno jezero postalo turistička fabrika gde živi i radi preko 400 ljudi, od ugostitelja do poljoprivrednih proizvođača, a godišnje ga poseti 600-700 hiljada gostiju sa preko 120 hiljada ostvarenih noćenja. “
“Poslednjih godina ovde su nikli novi objekti koji su preporodili razvoj turizma, a do 1. maja biće izgrađene trim-staza i sportska hala.“, najavio je predsednik opštine. “Svesni smo da sami možemo malo da uradimo u turizmu, ali sa susednim opštinama možemo mnogo. Jezero je baza odakle se mogu obići Viminacijum, Ljubičevo, Ramska i Golubačka tvrđava, Lepenski vir… Izuzetna saradnja je ostvarena sa Evropskom unijom, odnosno rumunskim partnerima iz pet opština, sa kojima Gradište ima veoma uspešnu saradnju kao i veliki broj realizovanih međunarodnih projekata preko kojih je do sada uloženo oko 10 miliona evra. Trenutno se radi na obnovi brodske veze između Nove Moldave i Velikog Gradišta koja je od velikog značaja za turizam i privredu.“, dodao je Milić.
“Uporedo sa realizacijom ovog projekta javila se ideja da se, sa opštinama iz regiona, osnuje zajednička turistička organizacija koja bi zastupala interese svih partnera i obezbedila zajednički nastup na turističkom tržištu.“, glasila je poruka predsednika opštine sa ovog skupa.
Izrazivši zadovoljstvo projektom, na prezentaciji o Dunavu, evropskom zakonodavstvu u oblasti turizma i pristupnost fondovima, šef Odseka za turizam Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Jasna Simović, istakla je da okruženje ima dobar potencijal za prekograničnu saradnju i brendiranje Dunava kao proizvoda. Ona je iznela najnovije informacije iz oblasti turizma, osvrnuvši se na Nacionalnu strategiju za period 2016-2025. te važnost izrade strategijskih master planova i programa razvoja u cilju stvaranja povoljne investicione klime.
“Potrebno je prevazići različite interese i prepreke, omogućiti podršku malim i srednjim preduzećima, uključiti lokalnu populaciju, edukovati turističke radnike…“, naglasila je Jasna Simović, dodavši da je Rumunija značajno emitivno tržište za Srbiju, a turizam prioritetan sektor ekonomija obeju država sa Dunavom kao zajedničkim potencijalom.
Ispred Županije Karaš-Severin, učesnicima konferencije se obratio direktor Lučke kapetanije u Požeženu, Mihai Almajan, osvrnuvši se na brodsku vezu između susednih opština čije se otvaranje uskoro očekuje. “Evidentno je da ima interesovanja za otvaranje linije i turizam, kao i u Golupcu gde je projekat u toku“, naveo je on podsetivši na blizinu i značaj najstarijeg srpskog manastira Bazjaš.
Odličnu saradnju i predavače pohvalila je i direktorka Turističke organizacije Veliko Gradište, Dajana Stojanović, sa konstatacijom da sve turističke organizacije imaju slične probleme i da je ovo prilika da ih rešavaju. “Zajedničkim nastupom, kao Istočna Srbija, na sajmu u Kragujevcu osvojili smo prvo mesto za najbolju prezentaciju“, dodala je direktorka, potvrdivši značaj povezivanja i zajedničke ponude.
Predsednica nosioca projekta Ekološkog društva “Pinkum VG“, Ljubimka Blažević, predstavila je Protokol o namerama kojim se određuju se zajedničke aktivnosti koje imaju za cilj osnivanje međunarodnog medija centra za turističku saradnju i promociju na Dunavu, a kojim su u inicijativnoj fazi uključene opštine Veliko Gradište, Golubac, Majdanpek, Kladovo i Negotin, čijim turističkim predstavicima je ovom prilikom uručen primerak. Kao proizvod ove radionice nastao je Almanah koji će biti uručen učesnicima i Turističkoj organizaciji opštine Veliko Gradište za predstojeći sajam turizma u Beogradu.
Drugog dana konferencije, za učesnike organizovana je kratka turistička tura. Tom prilikom obišli su selo Kusiće i ribnjak Miodraga Stanojevića Firge zatim Golubačku tvrđavu i obližnji manastir Tumane.
U ribnjaku su gosti probali domaću rakiju i razgovarali sa domaćinom o uvezivanju privrede i turizma na primeru malih firmi, dok je na Golubačkoj tvrđavi, u vizitorskom centru, upriličena prezentacija celog kompleksa i upoznavanje sa dosadašnjim aktivnostima na renoviranju tvrđave i arheološkim radovima. Posetioci su obišli i novootkriveno tursko kupatilo kao i zidove palate iz rimskog perioda, a potom i samu tvrđavu.
Tura je završena u manastiru Tumane gde su monasi gostima predstavili manastir, njegovu dugu istoriju kao i veliko zalaganje da svetinju obnove i nadograde ponudu koja može postati i deo zajedničke turističke ponude. Obilazak je okončan prikladnim manastirskim ručkom u gostoprimnici renovirane vodenice pored manastira.
TPKNEWS/SOVG